16 Temmuz 2012 Pazartesi

Güneş yağı sizi koruyor mu?Gümüşlük tatilinden yeni döndük. Otelde havuz/deniz kıyısında yatan yerli/yabancı herkes ticari güneş yağı/losyonu kullanıyordu… Biz hariç.
Sizin kullandığınız güneş yağı/losyonu içinde şu kelimelere dikkat edin.
Adepsine oil
Albolene
Drakeol
Lignite oil
Liquid paraffin / paraffin oil
Mineral seal oil
Petrolatum
White oil
Baby oil
Bu mineral yağları 23 farklı hastalığa ve kansere yol açıyor. Özellikle Vazelin. Çoğu bebe yağı da mineral yağlarından oluşuyor. Yoksa siz emzirdiğiniz bebeğinize verdiğiniz göğsünüzü vazelinle mi yağlıyorsunuz?
Cildiniz en büyük organınız ve sizi diğer organlardan ayıran en ince organınız. Cildinize sürdüğünüz şeylerin çoğu kanınıza karışıyor ve bedeninizde dolaşıyor. Bu nedenle yemeyeceğiniz şeyi cildinize sürmeyin.
Petrokimya ürünlerini yemeyiz, değil mi?  Cilt ürünlerinden aldığımız zehirler yediklerimizden daha fazla olabilir. Bu ürünleri yemiş olsak, tükürük bezi ve mide salgılarındaki enzimler onları parçalayarak bedenimizden atabilir. Ama cildimizden aldığımız toksinler filtre olmaksızın kana karışarak bedenimizde birikiyor.
Medya ve sağlık “uzmanları”, anlı şanlı doktorlar bize güneşin zararlarını anlatıyor.
Kanser endüstrisi ve güneş losyonu üreticilerinin karşılıklı çıkarlarla işbirliği ettiğini biliyor musunuz?
Kullandığınız ticari güneş yağı/ losyonu önlediğini söylediği şeyden daha çok zarar veriyor. Güneş koruma oranı arttıkça zararı da büyüyor.

Ultraviyole ışınları iki ana dalgada gelir: UVB ve UVA.
UVB iyi güneş ışınıdır, Cildinizin D vitamini üretimini arttırır.
UVA kötü güneş ışınıdır. Cildinizin derinliklerine nüfuz eder ve serbest radikallerin (paslanmanın) üretimini arttırır.
UVB iyi insan, UVA kötü insan.
UVA yıl boyunca gün ışığının her saatinde vardır. UVB ışınları öğle vakti en yüksektir. Sabah ve akşam saatlerinde düşüktür.
Özetle, UVA (kötü güneş ışını) bulutlu bir yaz gününde bile cildinizin derinliklerine nüfuz ederek zarar verir. Bulutlu bir günde bile güneş yanığından şikâyet ediyorsanız nedeni UVA’dır.
UVB ‘den (iyi güneş ışını) sadece öğle saatlerinde güneşin size direk vurduğu saatlerde yararlanabiliyor ve bedeninizin D vitamini üretmesine izin veriyorsunuz.
Güneş ışığından yanmak için değil de sağlık için yararlanmak istiyorsanız, öğle vakti 10-15 dakika  güneş altında yatın ya da yürüyün.
Çoğu iyi marka diye satın aldığınız güneş yağı/ losyonu sizi UVA’dan korumuyor. Sadece UVB ışınlarını yani iyi ışınları engelliyor.
Cilt kanserini önlediği iddiasıyla satılan güneş losyonları güneş yanığını önlüyor ama kansere (melanoma) karşı bir önlem sağlayamıyor,  Çünkü sadece D vitamini üreten UVB  ışınlarını engelliyor, esas zararı veren UVA ışınlarını değil.
Güneş losyonlarında/ yağlarında  bulunan dioxybenzone and oxybenzone gibi zararlı kimyasallar insan bedeninin bildiği en güçlü serbest radikal üreticileri.
Cildinizi zararlı güneş ışınlarından korumak istiyorsanız, zeytinyağı, susam yağı, ayçiçeği yağı, okaliptüs yağı, hindistan cevizi yağı gibi yağlar kullanın..
Benim yağım susam yağı ile turunç /portakal yağı karışımı. Güzel kokması için. Kimse yanımda olmasaydı esas tercihim zeytinyağı olurdu ama kokusu güçlü olduğu için kullanmıyorum . Bu nedenle susam yağı/ turunç karışımını tercih ediyorum.
Sevgiyle hoşça olun ve keyifli tatil geçirin.

Nil Gün
Kuraldışı Dergi


Kaynak:
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2008/07/01/four-out-of-five-sunscreens-may-be-hazardous-to-your-health.aspx
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2004/05/26/summer-sun.aspx
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2011/06/21/is-your-moisturizer-causing-skin-cancer.aspx

Hiç yorum yok: