14 Şubat 2011 Pazartesi

Aşk Üzerine

Aşkta, insan sadece kendi yarattığı bir göz yanılsamasından haz aldığı içindir ki, yirmi sekiz yaşında yaratabilecek olan imge asla on sekiz yaşındaki aşk için yaratılan imge kadar parlak, yüce olamaz; ve yaşanılan ikinci aşk daima yozlaşmış gibi görünür. (S.44)

Aşık iki insandan birinin güvenliğini ve mutluluğunu sağlayan şey, diğerinin tehlike içinde olmasına ve hatta aşağılanmasına neden olur. (S.45)

Bir erkek, ulaşılacak yol ne kadar uzunda o kadar aşağılanır; aksine, bu yolun uzunluğu kadın gururunu oluşturur. (S.46)


Güzelliğin de, aşkın doğuşu için gerekli bir unsur olmadığı ortadadır. Çirkinlik bir engel oluşturmamalıdır. Aşık, kısa zamanda, gerçek güzelliği hiçe sayarak, sevgilisini olduğu haliyle güzel bulur. (S.49)

Aşkın doğuşundan önce, güzellik bir belirti olarak gereklidir; kişiyi aşka hazırlayan şey, ona sunulan övgülerdir. Çok yoğun bir hayranlık, en ufak bir umudu bile somut hale getirir. Bir kadın, erkeğini kendisinin nasıl gördüğünden çok, diğer kadınların onu nasıl gördüğüne önem verir. (S.50)

Aşkın, tutkuların en güçlüsü olmasının mantıksal neden şudur: Diğer tutkularda, arzular, soğuk gerçeklerle uyuşmak zorundadır; ama aşk söz konusu olduğunda, arzulara göre biçimlenmesi gereken, gerçeklerdir. Bu yüzden, şiddetli arzulara sahip olan bu tutku, en büyük zevkleri yaşatan tutkudur. (S.53)

Sevmeye başladığı andan itibaren, en bilge insan bile, sevdiği nesneyi, gerçekte olduğu şekliyle göremez. (S.54)

Bir kraliçe ilk adımı atmadıkça, kim ona aşık olmayı aklından geçirebilir ki? (S.57)

Hiçbir şey insanı, müzikten daha iyi bir şekilde aşka hazırlayamaz. (S.64)

Tutku aşkını yaşamaya uygun olmayan erkekler, belki de güzelliğin etkisini en canlı ve güçlü şekilde hisseden erkeklerdir; kadınlardan edinebilecekleri en güçlü izlenim, onların güzellikleridir. (S.73)

Aşk, romanlarda olduğu gibi, ilk bakışta zafere ulaşır. (S.74)

Gözyaşları, gülmenin en uç noktasıdır. (S.104)

Sahip olmak hiçbir şeydir; asıl önemli olan, zevk almaktır. (S.136)

Sevdiğiniz kadınla çok az görüşün ve dostlarınızla şampanya için. (S.142)

Aşk, ancak başlangıcında durdurulabilir. (S.160)

Tatmin edilmemiş bir arzunun insanlar tarafından görülmesine izin vermek, kendini aşağılamaktır. (S.169)

İngiltere’de, kadınların edebi, kocalarının onurudur. (S.182)

İngiltere’de moda bir görevdir, Paris’te ise bir zevk. (S.183)

Hiçbir şey insanı İngilizlere özgü şu iki kusur kadar doğallıktan uzaklaştıramaz: cant ve bashfulness (ahlakın ikiyüzlülüğü ve gururun acı veren çekingenliği). (S.186)

Aramızda, hayatını beraber geçirmek için, bir hizmetçiyi, bilmiş bir kadına tercih etmeyecek hiç kimse yoktur. (S.222)

Kaynak: Aşk Üzerine, Lotus Yayınları

Hiç yorum yok: